Informacje Prawo i finanse

4 mln zł za oszukiwanie seniorów

Prezes UOKiK ukarał firmę Exito z Opalenicy (Wielkopolska) kwotą niemal 4 mln zł za oszukiwanie seniorów podczas sprzedaży podczas organizowanych pokazów m.in. mat leczniczych czy oczyszczaczy powietrza.

W komunikacie UOKiK można przeczytać, że firma sprzedawała na pokazach m.in. maty lecznicze, urządzenia do masażu, roboty kuchenne i oczyszczacze powietrza. Oferta kierowana była w dużej mierze do seniorów, których pracownicy firmy zapraszali na pokaz, zachęcając obietnicą prezentu dla każdej osoby, która weźmie w nim udział.

Jak zaznaczył prezes urzędu Marek Niechciał, upominki to ułuda, a wylosowana „nagroda” jest w istocie płatna. Pracownicy przedstawiali „zwycięzcom” umowę jej zakupu. Oprócz tego firma twierdziła, że konsument może zaoszczędzić dokonując zakupu nawet kilkanaście tys. zł, jednak koszt zestawów był sztucznie zawyżany, zaś ceny sprzed promocji były wymysłem organizatorów. Tymi wszystkimi zabiegami Exito namawiało konsumentów do tego, żeby kupowali kosztowne produkty.

UOKiK wykazał, że firma Exito uniemożliwiała konsumentom odstąpienie od umowy. Firma przekonywała klientów, że nie mogą zrezygnować z zakupów, ponieważ kupili produkty z promocji lub wyroby medyczne. Jest to niezgodne z prawem. W rzeczywistości wszyscy, którzy zawarli umowę na prezentacji, mogli odstąpić od zakupu w ciągu 14 dni. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na firmę Exito z Opalenicy karę w wysokości 3 mln 936 tys. 270 zł.

Zanie przezesa UOKiK celem Exito była jak największa sprzedaż metodami sprzecznymi z prawem Ponadto UOKiK zaznaczył, że firma musi zaprzestać stosowania kwestionowanych praktyk ze względu na nałożony na nią rygor natychmiastowej wykonalności, zaś klienci muszą otrzymać od Exito listy z informacją o decyzji.

Postępowanie przeciwko Exito UOKiK wszczął w maju 2019 r. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ Exito może odwołać się do sądu. Ma na to 30 dni od odbioru decyzji.