Prawo i finanse Technologia

Czy Apple podsłuchuje posiadaczy iPhonów?

Korporacje odpowiedzialne za systemy, w które zostały wyposażone smartfony i inny sprzęt telekomunikacyjny czasem przekraczają granice etyki. Nie tylko Google i Amazon, ale także – jak się okazuje – Apple lubi sobie czasem posłuchać prywatnych rozmów użytkowników. Powód jest oczywiście ten sam. Chęć ulepszenia jakiegoś z elementów systemu. W tej sytuacji chodzi o asystenta głosowego – Siri.

Sprawę nagłośnił „The Guardian”, którego dziennikarzom udało się dotrzeć do byłego podwykonawcy Apple’a, który zdradził, że brał udział w procesie przesłuchiwania nagrań z Siri, zawierających informacje osobiste z życia użytkowników.

Zespół tego podwykonawcy analizował nagrania pod kątem przypadkowych wywołań i jakości odpowiedzi dostarczonej przez asystentkę Siri.

W polityce prywatności Apple zaznaczyło, że „pewne informacje, takie jak imię i nazwisko, kontakty, muzyka, której słuchasz i wyszukiwania, są wysyłane do serwerów Apple za pomocą szyfrowanych protokołów”. W tejże polityce prywatności nie znalazła się jednak informacja o odsłuchu tych materiałów przez innych ludzi. Bezprawnym odsłuchu!

Apple tłumaczy, że odsłuchowi podlega zaledwie 1 proc. treści, a wszystko odbywa się w ściśle kontrolowanych warunkach. W oświadczeniu, które firma wysłała do „The Guardian” napisano:

„Niewielka część interakcji z Siri jest analizowana w celu jej poprawy. Żądania użytkownika nie są powiązane z identyfikatorem Apple ID użytkownika. Odpowiedzi Siri są analizowane w bezpiecznych placówkach i wszyscy recenzenci są zobowiązani do przestrzegania surowych wymogów Apple dotyczących poufności.”

Czy takie tłumaczenie jest w stanie kogokolwiek uspokoić w sytuacji, gdy Siri potrafi włączyć się sama? Mając np. założony zegarek Apple Watch, wystarczy unieść nadgarstek.

W ten sposób Siri może nagrać dosłownie wszystko – bez świadomości tego procesu ze strony użytkownika. A przecież to właśnie Apple, przynajmniej wg ciągle powtarzanych deklaracji, stara się uchodzić za strażnika prywatności…