Informacje Kultura Rozrywka Turystyka

Globaltica World Cultures Festival w Gdyni

Już 17 lipca w Gdyni rusza piętnasta edycja festiwalu Globaltica. W parku Kolibki na granicy Gdyni i Sopotu zabrzmią dźwięki z Nigru, Ghany, Egiptu, Turcji, Kolumbii i oczywiście Polski.

Letnia Globaltica już od 15 lat dzięki koncertom z różnych, często bardzo odległych i nieznanych krajów pozwala poznać inne kultury. Z kameralnych spotkań entuzjastów muzyki świata z nikłym budżetem Globaltica rozrosła się tak, że może pretendować do miana konkurencji dla poznańskiego Ethno Portu, katowickiego Ogrodu Dźwięków czy warszawskiego Skrzyżowania Kultur.

Twórcą Globaltiki jest Piotr Pucyło – kulturoznawca, grafik i dyrektor artystyczny festiwalu, współzałożyciel Orange World Records, na polu międzynarodowym związany z muzyką świata od blisko 25 lat. Najważniejsi jednak w festiwalu są zaproszeni artyści. Zarówno ci uznani, jak i utalentowani debiutanci. W tym roku wydarzeniami festiwalu koncerty Bobana Marković i jego romskiej orkiestry, legendy afrykańskiego bębniarstwa Adama Dramé z Burkina Faso, wirtuoza gry na djembe, uważany za jednego z najlepszych perkusistów Czarnego Lądu. Poza tym warto zwrócić uwagę także na charyzmatyczną diwę współczesnej sceny tureckiej Gaye Su Akyol, która umiejątnie porusza się między anatolijskimi korzeniami a orientalną psychodelią (wideo poniżej). Trzeba również wspomnieć o Bombino, Tuarega z Nigru, pustynnego bluesmana, pierwszego w historii artysty z tego kraju, który w 2018 roku został nominowany do nagrody Grammy za album „Deran”oraz energetycznej muzyce z Wenezueli, Kolumbii i Brazylii w wykonaniu żeńskiej grupy Ladama.

Sutari

Oprócz występów zagranicznych artystów na tegorocznej Globaltice nie zabraknie również mocnej polskiej reprezentacji. Będą to Burónka, Fifidroki, Krzikopa, Mehehe, Sutari, Tęgie Chłopy (wideo poniżej) oraz WoWaKin. Szykuje się mnóstwo interesującego grania.

Program festiwalu znajduje się pod tym adresem: https://globaltica.pl/pl/program/