Kultura Rozrywka Turystyka

Gryczaki 2019 – festiwal kaszy i żurawiny

Drugi weekend sierpnia w Janowie Lubelskim kojarzyć się może tylko z jednym – Festiwalem Kaszy i Żurawiny, czyli popularnymi “Gryczakami”. W tym roku w Parku Misztalec odbędzie się już 17. edycja tej imprezy.

Festiwal Kaszy “Gryczaki” to impreza cykliczna odbywająca się raz w roku. Celem imprezy jest promowanie zdrowej, tradycyjnej kuchni, silnie opartej o kulinarne dziedzictwo regionu.

Festiwal jest imprezą o charakterze kulinarno- rozrywkowym, podczas której można popróbować słynnych jaglaków i gryczaków, kaszanek, wędlin – w tym bezkonkurencyjnej kiełbasy wędzonej z kaszy gryczanej. Festiwalowi towarzyszy kiermasz sztuki ludowej i pokaz ginących zawodów.

“Gryczaki” to Festiwal Kaszy i Żurawiny, który w Janowie Lubelskim organizowany jest nieprzerwanie od 2002 r. Pierwsze edycje organizowane były w Parku Miejskim, jednak od 2013 r. odbywa się ona w Parku Misztalec.

W programie wydarzenia nie zabraknie tradycyjnego spaceru po zagrodach wiejskich z Królem Gryczakiem i Królową Żurawiną, zawodów kaszowych mocarzy i lokalnych konkursów. W tym roku po raz pierwszy odbędą się Zawody Drwali, a pokaz gotowania zapewni Remigiusz Rączka. Wieczorami na janowskiej scenie będzie można zobaczyć kilku wykonawców muzyki popularnej. Szczegóły na poniższym plakacie.