Informacje Kultura Rozrywka Turystyka

Jarmark Jagielloński w Lublinie!

W dniach 16 – 18 sierpnia 2019 r. na Starym Mieście i Błoniach w Lublinie odbędzie się spotkanie z kulturą tradycyjną, muzyką i sztuką ludową. W tych dniach odbędą się spektakle i prezentacje, warsztaty i jarmarkowe podwórko pełne gier i zabaw z czasów kiedy jeszcze nikt nie słyszał o telefonie komórkowym. Wszystko to na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie!

Jarmark Jagielloński to niezwykle barwne wydarzenie. Na Festiwal zapraszani są artyści, twórcy ludowi i rzemieślnicy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy czy Węgier.

Jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego są koncerty. Muzyka tradycyjna prezentowana jest zarówno na dużej scenie festiwalu, jak również podczas nocnych potańcówek, ale także za dnia na uliczkach Starego Miasta, między stoiskami rzemieślników.

Po raz kolejny będzie można zobaczyć unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. W sierpniu na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpi m.in. Dorota i Henryk Miśkiewicz Miśkiewicz z panią Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, czy też Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Informacje o kolejnych niespodziankach muzycznych zostaną podane już wkrótce na stronie Jarmarku.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego będzie pszczelarstwo. Niebawem podamy bliższe informacje o atrakcjach związanych z pszczołami i ich produktami.

Festiwal jest okazją do poznania tradycyjnych rzemiosł i technik, tym bardziej, że wystawcy przy swoich stoiskach prowadzą także pokazy oraz warsztaty rękodzieła. Przyjeżdżający na Jarmark będą mieli okazję zapoznać się z budową krosien tkackich i spróbować utkać swój własny chodnik, przy spotkaniu z garncarzami gwarantowany jest kontakt z gliną i kołem garncarskim, a zainteresowani plecionkarstwem znajdą nie tylko wikliniarzy i ich wytwory, ale także tych korzystających ze słomy, rogożyny, korzenia sosny czy liści kukurydzy.

Na rodziny z dziećmi czeka podczas festiwalu niecodzienne miejsce nazwane Jarmarkowym Podwórkiem. To przestrzeń skrywająca wiele gier tradycyjnych oraz zabawek ludowych, których widok ucieszy nie tylko najmłodszych, ale także przywoła wspomnienia z dzieciństwa rodziców i dziadków.

Jarmark Jagielloński to trzy dni intensywnie spędzonego czasu. Coś dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, miłośnicy sztuki, rzemiosła i muzyki. Program edukacyjny wypełniony warsztatami śpiewu, rękodzieła, tańca czy gry na instrumentach, zadowoli szerokie, ale i wymagające grono odbiorców.

Program festiwalu już wkrótce na stronie: https://jarmarkjagiellonski.pl/