Informacje Obyczaje Publicystyka

Kolejny „sukces” Polski

W ostatni piątek około 21:45, kiedy ortodoksyjni Żydzi nie używają z powodu szabasu telefonów, dwóch nastolatków zaatakowało na terenie Stamford Hill w Londynie londyńskiego rabina. Podczas obijania rabbiego nastolatkowie mieli krzyczeć „Zabić Żydów” i „Jeb… Żydów”, po czym zostawili krwawiącą ofiarę na ziemi i uciekli. Według Jerusalem Post nie podano dotychczas personaliów zaatakowanego, który niedługo po incydencie odleciał do Izraela.

Zdaniem wzmiankowanej gazety atak ma związek z rosnącym antysemityzmem w Wielkiej Brytanii. Według wiceprezesa WZO Yaakova Hagoela „W 2019 r. prawie 300 000 Żydów żyło w strachu o własną przyszłość i własne bezpieczeństwo”. Cały tekst można znaleźć tutaj:

https://www.jpost.com/Diaspora/Antisemitism/Senior-London-rabbi-brutally-attacked-by-antisemitic-teenagers-609508

Komentarz redakcji:

Przyglądając się na zimno alarmowi ogłoszonemu przez gazetę z Jerozolimy, warto zadać pytanie o to czy ów atak był tak brutalny, jak zostało to opisane. Wygląda na to, że facet nakzwyczajnie po kilku ciosach w pysk wstał i udał się tam, gdzie miał zamiar dotrzeć. Nic niezwykłego. Gdyby był to zwykły mieszkaniec Londynu, zajście odnotowałyby jedynie policyjne statystyki. To jednak nie był zwyczajny przechodzień, dlatego Jerusalem Post narobiło rejwachu. Hucpa jak ta lala. Dziwi w tej sprawie jeszcze jedno. Skoro 300 tys. Żydów żyje w Anglii w strachu, to dlaczego Liga Antydefamacyjna ogłosiła Polskę najbardziej antysemickim krajem na świecie?

Warto przypomnieć kilka faktów. Autorzy badania twierdzą, że prawie połowę Polaków można uznać za antysemitów. Aż 48 proc. poddanych badaniu obywateli polskich ma antysemickie uprzedzenia. Liga Antydefamacyjna (ADL) z siedzibą w USA, która przeprowadziła badanie, nieco niżej sklasyfikowała RPA (47 proc.), Ukrainę (46 proc.) i Węgry (42 proc.).

Badanych między kwietniem a czerwcem bieżącego roku konfrontowano telefonicznie z jedenastoma stwierdzeniami. Ci mogli odpowiadać, wybierając ze sformułowań „prawdopodobnie prawda” i „prawdopodobnie fałsz”. W ten sposób mierzono stopień antysemityzmu w poszczególnych krajach. Prawda jakie pomysłowe?

Polacy zdecydowanie (74 proc. badanych) zgodzili się ze stwierdzeniem, że Żydzi mówią za dużo o tym, co ich spotkało w czasie Holokaustu. Inne zdania, przed którymi postawiono badanych, to np.: „Żydzi mają zbyt dużą kontrolę nad globalnymi mediami”, „Żydzi są zbyt potężni w świecie biznesu”, „ludzie nie znoszą Żydów ze względu na ich zachowanie” „Żydzi mają zbyt dużą kontrolę w rządzie USA”. Najlepiej w badaniu wypadła Szwecja. Telefoniczny Antysemityzm przejawia tam 4 proc. badanych. W sumie Liga antydefamacyjna zapytała o zdanie ponad 9 tys. ludzi z 18 państw.

Nie sposób zostawić tego bez komentarza. Według badań najmniejszy antysemityzm przejawiają Szwedzi. Według izraelskiego dziennika The Times of Israel, Żydów jest dziś w Szwecji zaledwie 20 tys. Mimo to oficjalna liczba antysemickich przestępstw wzrosła w ciągu lat 2016-2018 o 53 proc., ze 182 do 280. A zatem na własnej skórze mniej niż jeden na stu spośród szwedzkich Żydów odczuło antysemityzm. Tego Liga Antydefamacyjna nie wzięła pod uwagę. „Badacze” z ADL ominęli szerokim łukiem jeszcze jedne badania, które stosunkowo łatwo znaleźć w sieci. Chodzi o badanie z roku 2009 przeprowadzone wśród 4700 szwedzkich licealistów na zamówienie państwowej instytucji Forum för Levande Historia (Forum Żywej Historii), które wykazało, że spośród muzułmańskich uczniów aż 55 procent ma negatywny stosunek do Żydów. Pominięto również doniesienia o próbach podpaleń w Malmo synagog i budynków mieszkalnych będących żydowską własnością. O licznych „incydentach” w Niemczech i Francji nie wspominając.

Pozostaje jedynie pogratulować metody i obiektywności. Na koniec warto sprawdzić jedno. Niedawno TVN została kupiona przez amerykański koncern Discovery. Warto zerknąć kto jest prezesem tego koncernu, jak wiele stacji jest w jego posiadaniu i dalej uporczywie twierdzić, że Żydzi wcale a wcale nie mają zbyt dużej kontroli nad międzynarodowymi mediami.