Informacje Publicystyka

Mocno subiektywnie?

Nie wiem czy nadanie temu serwisowi nazwy „portal mocno subiektywny” nie jest odrobinę na wyrost. Znajdzie się w nim bowiem sporo treści, które będzie można spokojnie nazwać obiektywnymi, jednak możecie uznać, iż to jedynie wypadek przy pracy. Aby wyjaśnić co się za tą subiektywnością kryje, warto pokusić się o przynajmniej jeden przykład.

Znany w kraju naszych zachodnich sąsiadów, dziennikarz śledczy, Olaf Sundermeyer opowiedział niedawno o swych rozmowach z przestępcami imigrantami. Z rozmów tych wynikało, że dokonują oni napadów tylko na niemieckie dzieci i młodzież, gdyż w odróżnieniu do Turków, dzieci romskich czy innych imigrantów, ci pierwsi nie stawiają oporu.

Olaf Sundermeyer

Jak można zinterpretować taką wiadomość? Co najmniej na trzy sposoby:

1) Co mnie to obchodzi?

2) Co on gada? Kłamie w żywe oczy! Jak można tak oczerniać ludzi? A nawet jeśli tak bywa, to należy ich zrozumieć, bo są daleko od domu, czują się mało komfortowo…

3) Co się z tymi Niemcami dzieje? Biją ich, okradają, gwałcą a oni ciągle nic! To się nazywa wyższa szkoła tresury narodu.

Można oczywiście również zarechotać z satysfakcją, bo im się w końcu należy po tym co zrobili z Europą podczas wojny. To wariant czwarty i wcale nie ostatni! Możliwych reakcji, na podaną wyżej wiadomość, jest wiele. Piszący te słowa zdecydowanie odrzuca wariant pierwszy, drugi i oczywiście głupawy rechot. Wariant trzeci jest mu najbliższy. Trzeba naprawdę wielu lat indoktrynacji, która płynie ze szkoły, tv, prasy, czy internetu aby spowodować to, że jedynymi reakcjami zaatakowanych ludzi będą zasłanianie głowy i głośne zawodzenie, oznaczające poddanie się oprawcy. Można by napisać, że zachowania te są sprzeczne z naturą. Jednak nie będzie to całkowicie zgodne z rzeczywistością. Warto tutaj uczynić sobie trochę trudu i poczytać odrobinę o obyczajach szympansów bonobo… Uderza w zachowaniach tych zwierząt, zarówno szympansów jak szympansic podobieństwo do obyczajów coraz większej grupy ludzi.

Przedstawiony wyżej pogląd jest punktem widzenia piszącego te słowa. Bez wątpienia subiektywnym. Mocno subiektywnym. Jak cały portal.