Obyczaje Zdrowie

Na kłopoty – krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity można spotkać niemal wszędzie poza miastami. W całej Polsce rośnie na łąkach, w zaroślach, na miedzach, nieużytkach i w ogrodach. Większość słyszała, że jest to zioło, jednak nie ma pojęcia jak pożyteczne. Biorąc pod uwagę właściwości lecznicze najwartościowsze częścią roślin ich kwiatostany.

Krwawnik jest tani i ogólnie dostępny. Poprawia przemianę materii, pomaga regulować cykl menstruacyjny i działa wykrztuśnie. Ma właściwości dezynfekujące i łagodzi bóle reumatyczne.

Znajdują się w nim cenne substancje: olejek eteryczny, garbniki, witaminy A, C i K, flawonoidy, cholina i sole mineralne oraz cynk, miedź, żelazo i siarka. Pozyskiwany z niego olejek stosowany jest w produkcji wielu maści i kremów przyspieszających gojenie ran i wrzodów.

W medycynie krwawnik stosuje się przede wszystkim przy schorzeniach związanych z układem pokarmowym. Pobudza on trawienie, pomaga przy zaburzeniach i nieżytach tego przewodu. Posiada właściwości ograniczające krwawienia zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Poza tym obniża ciśnienie krwi oraz przyspiesza gojenie ran oraz oparzeń.

Krwawnik znajduje również zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości kobiecych. Reguluje cykl menstruacyjny, uśmierza bóle brzucha w czasie okresu. Jest także pomocny wleczeniu stanów zapalnych pochwy oraz pomaga na upławy. Poza tym zmniejsza uciążliwe objawy menopauzy. Zwalcza stany zapalne macicy i jajników.

Krwawnik zdaje również egzamin w czasie walki ze zbędnymi kilogramami pobudzając procesy trawienne i poprawiając przyswajanie wielu składników odżywczych. Odgrywa dużą rolę w regulacji perystaltyki jelit. Poza tym pomaga uporać się z problemami żołądkowymi, wzdęciami czy przewlekłymi zaparciami. Ziele krwawnika stymuluje wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, hamuje drobne krwawienia w przewodzie pokarmowym i przyspiesza gojenie się ran.

Krwawnik posiada również działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, wiatropędne, uspakajające, ściągające oraz przeciwutleniające. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Wzmacnia osłabiony organizm i podnosi jego odporność.

Napar z kwiatów krwawnika ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej np. choroby dziąseł. Warto go stosować, by pozbyć się bólu gardła i uciążliwego kaszlu. Napar przydaje się też w leczeniu schorzeń oczu, np. przy zapaleniu spojówek i nadmiernym łzawieniu.

Aby przygotować napar należy zalać szklanką wrzątku 1 łyżeczkę suszonego ziela. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut.

Jakby tego było mało krwawnik ma także działanie odmładzające, ściągające i wybielające. Sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Łagodzi stany zapalne skóry i hamuje rozwój bakterii. Pomaga zmniejszyć pory i zmarszczki, dzięki czemu jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cery dojrzałej.

Aby przygotować domową maseczkę z krwawnika, wystarczy zalać gorącą wodą suszone kwiaty, tak aby uzyskać gęstą papkę. Po wystudzeniu nakładamy papkę na twarz. Spłukujemy po 10-20 minutach. 

Ziele należy zbierać w okresie kwitnienia, czyli od lipca do września. Kwiaty zbierane są poprzez ścinanie całych baldachów, natomiast ziele przez ścinanie w połowie wysokości rośliny. Suszyć je należy w miejscach ocienionych i przewiewnych, lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza. Przechowuje się je w miejscach pozbawionych dostępu światła.