Obyczaje Zdrowie

Niesamowite zioło

W podaniach płynących z czasów sprzed nowoczesnej medycyny, wrotycz miał być chętnie stosowany przez babki zielarki i czarownice. Pisarze fantasy doprawili wrotyczowi gębę, gdyż niechciane ciąże w ich powieściach były przerywane przez wspomniane wiedźmy, które nieostrożnym dzieweczkom podawały herbatkę z wrotyczu właśnie. Coś może być na rzeczy, skoro zioło to zwalcza m.in. pasożyty przewodu pokarmowego. Z moich osobistych doświadczeń wiem, że po tygodniu popijania porannej herbatki pozbyłem się kamienia nerkowego. Z kolei mocny napar z wrotycza pozwolił na wyleczenie mojego psiaka ze świerzbu (p.z.).

Wrotycz pochodzi z rodziny astrowatych, w Polsce rośnie jako gatunek pospolity, tworząc duże, rozrośnięte kępy. Występuje masowo m.in. na łąkach, polach, leśnych polanach, w przydrożnych rowach i nad brzegiem wód, przy wykopach oraz w ziołowych zakątkach. Na sztywnych łodygach znajdują się duże, pierzastosieczne liście. W okresie kwitnienia od czerwca/lipca do sierpnia/września na szczycie pojawiają się gęste koszyczki kwiatowe, z intensywnie żółtymi kwiatami oraz owoce, którymi są pięciożeberkowe niełupki.

Wrotycz wydziela mocny, gorzki zapach, który może przypominać zapach kamfory. Do celów leczniczych wykorzystuje się praktycznie całą roślinę. Surowcem może być zarówno ziele, jak i kwiat, liść, koszyczek oraz owoc wrotyczu. Kwiaty, liście i ziele zbierać należy w okresie kwitnienia, przy czym do zbiorów nadają się także liście i ziele przed kwitnieniem. Owoce należy pozyskiwać wtedy, kiedy dojrzewają. Suszenie należy przeprowadzać w ciemnym pomieszczeniu, w optymalnej temperaturze 35 stopni Celsjusza.

W medycynie ludowej doceniano wrotycz za bogaty skład w wiele drogocennych substancji. Wykorzystywano go jako środek: odstraszający insekty i likwidujący robaki, przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy, przeciwgrzybiczy, przeciwzapalny, silnie odkażający, przeciwbólowy, uspokajający, przeciwalergiczny, rozkurczowy, żółciopędny, odtruwający, regulujący przemianę materii.

Jednak wrotycz, który kiedyś uznawano za cudowne lekarstwo na wiele dolegliwości, Unia Europejska wpisała na listę roślin toksycznych. Powodem wprowadzenia zakazu spożywania doustnego tegoż ziela jest duża zawartość, bo prawie aż 70% – tujonu, związku eterycznego występującego również w wielu innych powszechnie stosowanych ziołach, np. piołunie i szałwii lekarskiej. Tym samym ograniczono zalecenia stosowania wrotyczu tylko do użytku zewnętrznego.

Idąc za radami płynącymi z medycyny ludowej, wrotycz w rozsądnych dawkach można stosować na wiele dolegliwości. A zatem wrotycz:

 • Odstrasza komary, kleszcze, mrówki, mole, mszyce i inne insekty.
 • Wykazuje działanie przeciwpasożytnicze. Z powodzeniem może być stosowany w zwalczaniu większości płazińców, obleńców, pierwotniaków; niszczy świerzb i wszawicę.
 • Sprawdza się jako preparat pobudzający akcję serca.
 • Reguluje miesiączki i znosi bóle miesiączkowe.
 • Przedłuża efekty doznań seksualnych, dobrze działa na potencję.
 • Zwalcza kolki.
 • Likwiduje bóle głowy i bóle zatok.
 • Stymuluje wydzielanie hormonów.
 • Pobudza oddychanie.
 • Wykazuje silne działanie przeciwwirusowe. Zwalcza wirusa opryszczki i grypy.
 • Przyspiesza powrót do zdrowia w przypadku chorób zakaźnych takich jak odra, płonica, angina i przeziębienie.
 • Działa przeciwgorączkowo i napotnie.
 • Zawiera substancję zwaną partenolidem, która działa silnie przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
 • Wspomaga leczenie artretyzmu i reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • Pobudza apetyt i reguluje trawienie.
 • Dodaje energii, wspomaga leczenie depresji, lęku i wyczerpania nerwowego.
 • Skutecznie zwalcza trądzik pospolity, trądzik różowaty, liszaje, czyraki, ropnie, owrzodzenia i zaskórniki.
 • Pobudza krążenie i usuwa obrzęki.
 • Wspomaga leczenie alergii.
 • Ułatwia zasypianie, likwiduje koszmary nocne.
 • Leczy niestrawność, bóle żołądka i biegunki.
 • Efektywnie leczy zapalenie woreczka żółciowego, dróg żółciowych i niektóre schorzenia wątroby.

Zalecane spożycie

W formie doustnej wrotycz należy przyjmować w formie naparu. Do jego przygotowania potrzebujemy dwóch łyżek suszonych kwiatów, które zalewamy 500 ml wrzącej wody. Następnie tak przygotowaną mieszankę przykrywamy i odstawiamy do zaparzenia na 30 minut. Po tym czasie napar cedzimy przez sitko i pijemy maksymalnie 4 razy dziennie w ilości ok. 125 ml.

W przypadku zakażeń pasożytniczych należy dawkę naparu zwiększyć do 200 ml i wypić go na czczo. W celu odstraszania owadów i zwalczania insektów można spryskać ciało naparem z wrotyczu lub rozpylić olejek eteryczny z wrotyczu rozcieńczony z olejem słonecznikowym.

Wrotycz można stosować także miejscowo, w formie nalewki do wcierania w obolałe mięśnie i stawy, w robieniu okładów itp. Wówczas należy szklankę ziela umieścić w szklanym słoju, zalać 250 ml alkoholu 40-70% i pozostawić w ciemnym miejscy na tydzień. Po tym czasie nalewkę trzeba przefiltrować i nierozcieńczoną można smarować bolące miejsca.

W zmienione chorobowo miejsca i stany zapalne skóry oraz w problemach z wypadającymi i matowymi włosami warto stosować naftę z wrotyczu. ½ szklanki świeżo zmielonego ziela wsypujemy do słoja i zalewamy niepełną szklanką nafty. Odstawiamy na tydzień, przefiltrowujemy i tak przygotowaną naftę wcieramy w skórę lub włosy.

UWAGA! Wrotycz nie może  być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące!

U innych osób może zostać przedawkowany, jednak takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Objawami przedawkowania wrotyczu są zawroty głowy, nudności i wymioty, kichanie, bardzo częste oddawanie moczu, oblewanie potem, zaczerwienienia twarzy i biegunka.

Źródło: https://www.odkrywamyzakryte.com/wrotycz/