palma w Chrobrzu
Ekologia Informacje Obyczaje

Palma w Chrobrzu

Ciekawe sprawy dzieją się, gdy do walki o klimat biorą się ludzie, którzy mają stanowić przyszłość naszego pięknego i nieszczęśliwego kraju. Przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu zasadzona została palmę, całkiem pokaźna. Jej koszt wynosił ponad 2 tysiące złotych. Aby ją posadzić w dobrze widocznym miejscu, wycięto inne drzewa, które dotychczas rosły w tym miejscu. Drzewa te miały być spróchniałe, więc urząd gminy wydał zgodę na wycięcie.

Zdziwienie powinno budzić to w jaki celu zasadzono palmę. Przyczyną posadzenia jej w chrobrzańskiej ziemi ma być zwrócenie uwagi na ocieplenie klimatu. Akcja ta była częścią happeningu proekologicznego. Aby uwypuklić problem przed drzewem ustawiono tabliczkę z napisem:

Przechodniu! Czy wiesz, że dzięki zmianom klimatu mogę tu żyć. Pomyśl, co możesz zrobić, aby spowolnić ocieplenie klimatu?

Aby uzupełnić nieco powyższe informacje warto dodać, że Szorstkowiec Fortunego, bo takie nadali jej miano biolodzy, jest najpopularniejszą palmą ozdobną wysadzaną w Europejskich ogrodach. Przyczyną tego stanu rzeczy jest jej niebywała odporność – żadna inna zasadzona do tej pory w klimacie umiarkowanym palma nie przystosowuje się tak do europejskich warunków jak Trachycarpus. Pochodzi ona z północnych części Pakistanu, Indii, Tajlandii, Nepalu i południowych Chin. Jest często spotykana w górach gdzie rośnie na wysokości 2000 m, więc śnieg i mróz nie stanowią dla niej wielkiego problemu.

Szorstkowiec Fortunego w Vancouver

Komentarz redakcji

Na usta ciśnie się kilka mało przychylnych słów przeznaczonych dla wspomnianej szkoły, szczególnie tej jej części, która wykoncypowała przytoczony wyżej napis umieszczony na tabliczce. Ludzie! Skoro palma rośnie w trudnych warunkach i jest odporna na mróz i śnieg, to dlaczego napisaliście, że to dzięki zmianom klimatu będzie w stanie rosnąć i w Chrobrzu? Czy aby nie chcecie jedynie namieszać w głowach przechodniom, którzy na własne oczy będą chcieli zobaczyć palmę rosnącą w waszej wiosce? Kto z nich sprawdzi jakimi właściwościami charakteryzuje się szorstkowiec i powie swoim znajomym, że nasze zimy są dlań przysłowiowym pryszczem?