Informacje Kultura Rozrywka

Przegląd folkloru w Wielkopolsce

Dziewiętnasta edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE ma zaskoczyć wielkopolską publiczność. Festiwal będzie trwał 9 dni: 10-18.08.2019 r.

W imprezie weźmie udział 6 grup: z Kolumbii, Indii, Węgier, Bułgarii, Gruzji i Polski. Tradycyjnie tydzień festiwalowy polegać będzie na przemarszach i koncertach. Poza tym uczestnicy odwiedzą aż dziewięć wielkopolskich miast. Przegląd rozpocznie się w sobotę, 10 sierpnia, koncertem w Nowym Tomyślu, następnie przeniesie się do Grodziska Wielkopolskiego. Poznańska „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona oraz kolorowy korowód ulicą Półwiejską odbędą się w poniedziałek, 12 sierpnia. Oprócz tego artyści odwiedzą także Leszno, Wronki, Damasławek, Wrześnię oraz Luboń. Impreza zakończy się koncertem finałowym w Swarzędzu przy pływalni 18 sierpnia o 21:00.

Od czternastu lat program festiwalu jest wzbogacany przez prezentację sportów tradycyjnych. Na plaży Rataje przy Przystani PoZnania zaprezentowane zostaną gry charakterystyczne dla krajów reprezentowanych na Przeglądzie, po czym odbędą się mistrzostwa gry w „pierścieniówkę”.

W tym roku organizatorzy uczcić patrona roku 2019, którym jest Stanisław Moniuszko. Jego postać łączy z folklorem, więc inspiracją tegorocznego festiwalu stała się pieśń „Prząśniczka”, której refren jest znany wielu: „Kręć się, kręć wrzeciono…”.

Organizatorzy postarają się, by festiwalowe koncerty były przeżyciem godnym zapamiętania tak dla publiczności, jak i uczestników. Z tego względu podczas koncertu finałowego zaprezentowane będą najlepsze punkty programu zespołów, a do jego organizacji zbudowanych zostanie kilka scen, wykorzystanych zostanie kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów.

W ramach festiwalowych prezentacji zorganizowana zostanie również Msza Święta, podczas której zespoły zaprezentują pieśni religijne ze swoich obrządków. Co więcej, przed każdym koncertem w miastach: Damasławku, Nowym Tomyślu, Lesznie, Luboniu, Swarzędzu, Wronkach i Wrześni odbędą się warsztaty taneczne dla dzieci, prowadzone przez członków goszczonych zespołów.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Więcej informacji na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl