casting
Kultura Obyczaje Wiadomości

Ridley Scott i protesty postępu

Ridley Scott to twórca wielu filmów, które zdobyły sobie uznanie mnóstwa kinomaniaków na całym świecie. Należą do tych obrazów np. „Blade Runner” oparty na prozie jednego z mistrzów literatury SF Phillipa K. Dicka ale także takie historyczno-kostiumowe hity jak „Gladiator” oraz „Królestwo Niebieskie”. Obecnie kręci on we Francji kolejną historyczną opowieść osadzoną w średniowieczu i szuka statystów. Jako, że ekipa bez wątpienia jest obeznana w poważnym stopniu z francuską rzeczywistością tamtego okresu, postanowiła, że osoby stanowiące tło w jego nowym filmie muszą spełniać określone wymagania.

Statyści mają odpowiadać swoim wyglądem ówczesnym mieszkańcom Francji. Oznacza to, że po pierwsze wśród statystów nie mogą się znaleźć np. osoby ciemnoskóre. Po drugie odpadają również osoby charakteryzujące się zbyt krótkimi włosami. Po trzecie ze statystowania w filmie wykluczają również widoczne tatuaże, czy – jeśli chodzi o kobiety – farbowane włosy.

Portal fdesouche.com. podał, że: poszukiwani są mężczyźni i kobiety w wieku 16-80 lat, typu europejskiego (o jasnej karnacji) o włosach pół-długich i długich dla mężczyzn, a dla kobiet bezwzględnie niefarbowanych, dla wieku 16-40 lat preferowane włosy długie, krótsze dopuszczalne powyżej 40 roku życia. Mężczyźni mogą mieć znamiona, blizny, brody, być wychudzeni. Z drugiej strony – żadnych widocznych tatuaży, żadnych dredów ani dziur w uszach. Zdjęcia będą odbywały się miedzy 17 lutego a 4 marca w okolicy Sarlat i Bergerac. Udział płatny jest 105 EUR brutto za dzień.

Komentarz redakcji.

Z zawartych wyżej informacji można wnosić, że twórcy filmu postanowili postąpić inaczej, niż Brytyjczycy, którzy w ostatnich ekranizacjach przygód króla Artura i Robin Hooda, postawili na różnorodność. Spotkało się to z licznymi protestami środowisk postępowych, które chciałyby napisać historię na nowo. Domyślam się, że największym wrogiem postępowych historyków są: w pierwszej kolejności Karol Młot i Odon, który wraz ze swoimi opancerzonymi ludźmi powstrzymali pod Poitiers (732) pochód muzułmańskich armii na ówczesną Europę, zaś w drugiej – władcy Konstantynopola opierający się nawale aż do 1453 r. Wcale nas to nie dziwi, skoro stosunkowo niedawno pod ostrza cenzorskie wpadły nawet opowieści Astrid Lindgren o Fizi Pończoszarce…