Technologia

Wreszcie bezpieczny smartfon?

W dobie, gdy często pojawiają się informacje dotyczące podsłuchiwania (tutaj!) użytkowników smartfonów i innego sprzętu telekomunikacyjnego, przez producentów oprogramowania, mnóstwo ludzi czeka na bezpieczny telefon. Oczekiwania zostaną spełnione już niebawem.

Purism Librem 5 zostanie prowadzony na rynek przez firmę Purism, znaną na rynku laptopów z Linuxem oraz z dbania o bezpieczeństwo. Laptopy Purism mają na przykład fizyczne przełączniki, odcinające zasilanie od kamery i mikrofonu, by uniknąć podsłuchu.

Smartfon Purism Librem 5 zostanie zbudowany zgodnie z tymi samymi założeniami co laptopy. Firma Purism potwierdziła ostateczną specyfikację tego modelu. Zastosowanie wielu elementów, skupiających się na prywatności, było znanych od dawna, ale dobrano jeszcze stosowny aparat, procesor, RAM, wielkość wyświetlacza, rozdzielczość i wymienny akumulator o niezłej pojemności. Ponadto smartfon będzie miał fizyczny wyłącznik dla aparatu, mikrofonu, WiFi, Bluetootha i łączności komórkowej. Aktywowanie wszystkich trzech dodatkowo wyłączy czujnik światła, czujnik zbliżeniowy i IMU (kompas, żyroskop, akcelerometr).

Purism Lubrem 5 trafi na rynek jeszcze w tym roku. W pierwszej kolejności dostaną go osoby, które dorzuciły się do zbiórki na Kickstarterze.

Początkowo smartfon będzie kosztował 649 dolarów, ale jego cena wzrośnie, gdy stanie się dostępny dla wszystkich kupujących. Nie jest to więc tani sprzęt, ale bez wątpienia znajdą się tacy, którzy dopłacą do smartfona, który nie będzie narażony na tak łatwe jak dotychczas podsłuchiwanie.